- Written by Ivan Dulgerov
Г-н Стефан Стоянов, заместник-кмет на Община Пловдив: “Пловдив е най-големият индустриален център в България и точното място за проекта PlantaSYST”
Г-н Стоянов, какво убеди Община Пловдив да подкрепи реализацията на проекта PlantaSYST в Пловдив?
Пловдив е най-големият индустриален център в страната, а през последните няколко години се превърна и в утвърден R&D център. В този контекст не се съмняваме, че Пловдив е точното място за проекта PlantaSYST.
Още от самото начало, когато се срещнахме с координатора на проекта – д-р Цанко Гечев, се убедихме, че PlantaSYST може да се превърне в един от най-значимите научни проекти в България. Амбицията и визионерството на учените, събрани от д-р Гечев с отговорността да разработят проекта PlantaSYST, бяха впечатляващи. Бързо се убедихме, че този проект трябва да се реализира в Пловдив и че ще го подкрепим с каквото можем. Затова Община Пловдив, с решение на Общинския съвет, предостави терен за изграждане на новия научен кампус на ЦРСББ. За нас е чест да бъдем малка част от този научен успех и да допринесем за реализацията му в България.
Какво е значението на проекта за икономиката и развитието на българската растителна наука?
Пловдив има над 150-годишна традиция за научни изследвания в областта на зеленчукопроизводството. Проектът PlantaSYST поставя българската наука на едно ново ниво, надграждайки българската традиция с международния опит на изследователи в областта на растителната наука.
Проектът дава отлична възможност на български изследователи да работят в международен екип. Това е първият проект в областта на растителната системна биология и биотехнология в България, съфинансиран от Европейската комисия, който обединява утвърдени научни институти от България и Германия. Потенциалът му е значителен от гледна точка на научни пробиви и принос за развитието на растителната наука в България и по света.
Нещо повече, първият български изследователски център за върхови научни постижения в областта на растителната наука – Центърът по растителна системна биология и биотехнология – вече е факт с новопостроения си научен кампус в Пловдив. Центърът е без еквивалент за Източна Европа по мащаб, техническото оборудване и научна експертиза.
Какво очаквате от проекта в бъдеще?
Гордеем се с постиженията на всички партньори по проекта PlantaSYST и имаме големи очаквания за бъдещата работа на научния екип в ЦРСББ. Сигурен съм, че Центърът ще привлече много партньори по целия свят, развивайки научни проекти на световно ниво с подходящи ресурси и бюджет.
ЦРСББ ще позиционира българската наука на достойно място сред научните постижения на всички утвърдени научни институти в света. От съществено значение е Центърът да получава годишно публично финансиране от българското правителство. Рутинна практика в България и ЕС е центровете за върхови постижения да се съфинансират от държавния бюджет.